- New
Technical catalog
The Xiaomi Electric Scooter 6 Pro is the balanced model in the new Series 6 range, with a 400 W motor, 1000 W peak power, a 468 Wh battery and up to 70 km of range. It debuts 12-inch all-terrain tyres, dual front suspension, disc brake plus E-ABS, TCS traction control and Xiaomi Home connectivity. With a weight of 27.3 kg and IPX5 protection, it is the ideal mid-range option between the Lite and the Max.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Spring suspension |
| Rear suspension type | Spring suspension |
| Chassis material ? | Steel |
| Net weight | 27.3 kg |
|---|---|
| Height | 1277 mm |
| Width | 1279 mm |
| Folded length | 1279 mm |
| Total width | 600 mm |
| Folded height | 610 mm |
| Foldable | Yes |
| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 12 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 12 in |
| Tread pattern ? | Mixed |
| Tyre use | Mixed use |
| Maximum output power | 70 W |
|---|---|
| Input current | 2 A |
| Output current | 1.3 A |
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 54.6 V |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
The Electric Scooter 6 Pro has a maximum power of 1000 W.
The Electric Scooter 6 Pro has a maximum range of 70 km; in other words, the Electric Scooter 6 Pro can travel up to 70 km
The Electric Scooter 6 Pro weighs 27.3 kg.
The Electric Scooter 6 Pro takes >= 9 h to charge its battery.
El Electric Scooter 6 Pro puede soportar un peso máximo de 120 kg.
Yes, the Electric Scooter 6 Pro has suspension.
|
Current item Electric Scooter 6 Pro |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Nominal motor power |
400
W
|
400
W
|
—
|
| Maximum motor power |
1000
W
|
800
W
|
—
|
| Rear motor nominal power |
400
W
|
800
W
|
500
W
|
| Rear motor maximum power |
1000
W
|
400
W
|
1000
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 9
h
|
>= 8
h
|
>= 9
h
|
| Battery capacity |
468
Wh
|
360
Wh
|
477
Wh
|
| BMS |
Yes
|
—
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
70
km
|
45
km
|
60
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
27.3
kg
|
26.3
kg
|
22.3
kg
|
| Height |
1277
mm
|
1292
mm
|
1272
mm
|
| Width |
1279
mm
|
1274
mm
|
1194
mm
|
| Folded height |
610
mm
|
619
mm
|
583
mm
|
| Folded length |
1279
mm
|
1274
mm
|
1194
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
—
|
Yes
|
| Reflectors |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Ambient light |
—
|
—
|
Yes
|
Other published models that may be of interest.