Technical catalog
Ninebot MAX G3
Rear motor maximum power: 2000 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 45 km/h. Net weight: 24.6 kg.
- Brand: Segway
- Type: Electric scooter
- Rear motor maximum power
- 2000 W
- Certified range
- 80 km
- Standard charging time
- >= 3.5 h
- Maximum speed
- 45 km/h
Technical sheet
Motor
4Battery
6Cycle
4| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Hydraulic suspension with spring |
| Rear suspension type | Hydraulic suspension with spring |
Brakes
2Dimensions and transport
7| Net weight | 24.6 kg |
|---|---|
| Height | 1299 mm |
| Width | 1218 mm |
| Folded length | 1218 mm |
| Total width | 590 mm |
| Folded height | 592 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
1Connectivity
3| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
Performance
4Wheel
5| Front wheel size | 11 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 11 in |
| Tyre technology | Self-repairing tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Commercial name
1Lights
5| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Features
6Calculated attributes
1| Weight-to-autonomy ratio | 0.3075 kg/km |
|---|
Where to buy
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
Homologations
No registered homologations.
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the Ninebot MAX G3?
The Ninebot MAX G3 has a maximum power of 2000 W.
-
What is the maximum range of the Ninebot MAX G3?
The Ninebot MAX G3 has a maximum range of 80 km; in other words, the Ninebot MAX G3 can travel up to 80 km
-
How much does the Ninebot MAX G3 weigh?
The Ninebot MAX G3 weighs 24.6 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the Ninebot MAX G3?
The Ninebot MAX G3 takes >= 3.5 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the Ninebot MAX G3 can support?
El Ninebot MAX G3 puede soportar un peso máximo de 130 kg.
-
Does the Ninebot MAX G3 have suspension?
Yes, the Ninebot MAX G3 has suspension.
Comparison
|
Current item Ninebot MAX G3 |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
—
|
900
W
|
| Nominal motor power |
—
|
—
|
450
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 3.5
h
|
>= 3.5
h
|
>= 6
h
|
| Battery capacity |
597
Wh
|
597
Wh
|
551
Wh
|
| BMS |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
80
km
|
80
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
45
km/h
|
20
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
30
% grade
|
30
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
24.6
kg
|
24.6
kg
|
24.25
kg
|
| Height |
1299
mm
|
1299
mm
|
1264
mm
|
| Width |
1218
mm
|
1218
mm
|
1210
mm
|
| Folded height |
592
mm
|
592
mm
|
605
mm
|
| Folded length |
1218
mm
|
1218
mm
|
1210
mm
|
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.