Technical catalog
Cecotec Bongo G40 XXL Connected
Front motor maximum power: 700 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 17.4 kg.
- Brand: Cecotec
- Type: Electric scooter
- Front motor maximum power
- 700 W
- Certified range
- 40 km
- Standard charging time
- 5 - 6 h
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
4Battery
5Cycle
3| Front suspension | No |
|---|---|
| Rear suspension | No |
| Chassis material ? | Aluminio |
Brakes
2| Front brake type | Electronico |
|---|---|
| Rear brake type | Disc brake ? |
Dimensions and transport
1| Net weight | 17.4 kg |
|---|
Resistance and environment
3Connectivity
2| Official mobile app ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
Performance
3Wheel
4| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Charger
3| Output current | 1.5 A |
|---|---|
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 42 V |
Commercial name
2Lights
5| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Features
4Calculated attributes
1| Weight-to-autonomy ratio | 0.435 kg/km |
|---|
Where to buy
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
-
No link
-
No link
Homologations
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- A1137
- Issued at
- 17/02/2025
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the Cecotec Bongo G40 XXL Connected?
The Cecotec Bongo G40 XXL Connected has a maximum power of 700 W.
-
What is the maximum range of the Cecotec Bongo G40 XXL Connected?
The Cecotec Bongo G40 XXL Connected has a maximum range of 40 km; in other words, the Cecotec Bongo G40 XXL Connected can travel up to 40 km
-
How much does the Cecotec Bongo G40 XXL Connected weigh?
The Cecotec Bongo G40 XXL Connected weighs 17.4 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the Cecotec Bongo G40 XXL Connected?
The Cecotec Bongo G40 XXL Connected takes 5 - 6 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the Cecotec Bongo G40 XXL Connected can support?
El Cecotec Bongo G40 XXL Connected puede soportar un peso máximo de 100 kg.
-
Does the Cecotec Bongo G40 XXL Connected have suspension?
No, the Cecotec Bongo G40 XXL Connected does not have suspension.
Comparison
|
Current item Cecotec Bongo G40 XXL Connected |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
5 - 6
h
|
5 - 6
h
|
4 - 5
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
40
km
|
30
km
|
22
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
20
km/h
|
| Maximum slope |
—
|
15
% grade
|
12
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
No
|
No
|
No
|
| Rear suspension |
No
|
No
|
No
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
17.4
kg
|
16.9
kg
|
16
kg
|
| Height |
—
|
1125
mm
|
1125
mm
|
| Width |
—
|
1123
mm
|
1123
mm
|
| Folded height |
—
|
545
mm
|
545
mm
|
| Folded length |
—
|
1123
mm
|
1123
mm
|
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.