- New
Technical catalog
The ABE version of the VMAX VX4 is adapted for the German market and limited to 20 km/h so it can be legally used in Germany with ABE approval. It maintains the focus on robustness and long range, with a high-capacity battery, good climbing ability, hydraulic front suspension, rear elastomer suspension, 10-inch tubeless tyres, turn signals, a TFT display and IPX6 protection. Compared with the Fullpower version, it sacrifices top speed and part of its more performance-oriented character in order to prioritise legality, safety and intensive daily use within German regulations. It is an interesting option for users looking for a powerful, comfortable electric scooter with excellent range, while remaining road-legal in Germany.
| Standard charging time ? | >= 5 h |
|---|
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Chassis material ? | Aluminio |
| Front brake type | Drum brake |
|---|---|
| Rear brake type | Mechanical disc brake |
| Regenerative braking | Yes |
| Net weight | 29.9 kg |
|---|---|
| Height | 1375 mm |
| Width | 1195 mm |
| Folded length | 1195 mm |
| Folded height | 600 mm |
| Foldable | Yes |
| Official mobile app ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Kickstand ? | Yes |
|---|
| Weight-to-autonomy ratio | 0.299 kg/km |
|---|---|
| Weight-to-power ratio | 0.0598 kg/W |
The VX4 ABE has a maximum power of 2800 W.
The VX4 ABE has a maximum range of 100 km; in other words, the VX4 ABE can travel up to 100 km
The VX4 ABE weighs 29.9 kg.
The VX4 ABE takes >= 5 h to charge its battery.
El VX4 ABE puede soportar un peso máximo de 150 kg.
Yes, the VX4 ABE has suspension.
|
Current item VX4 ABE |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
2800
W
|
1600
W
|
2800
W
|
| Nominal motor power |
500
W
|
500
W
|
500
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 5
h
|
>= 5
h
|
>= 5
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
100
km
|
75
km
|
100
km
|
| Maximum speed |
20
km/h
|
25
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
40
% grade
|
40
% grade
|
40
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
29.9
kg
|
29.9
kg
|
29.9
kg
|
| Height |
1375
mm
|
1375
mm
|
1375
mm
|
| Width |
1195
mm
|
1195
mm
|
1195
mm
|
| Folded height |
600
mm
|
600
mm
|
600
mm
|
| Folded length |
1195
mm
|
1195
mm
|
1195
mm
|
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.