Technical catalog
VX4
The VMAX VX4 Fullpower is a high-performance electric scooter designed for users looking for much greater range than a conventional urban scooter. It features a high-capacity 52 V, 1056 Wh battery, with a claimed range of up to 110 km, making it a particularly interesting option for long journeys, intensive daily use or routes with gradients. It also comes with a rear motor delivering up to 2800 W of peak power, hydraulic front suspension, rear elastomer suspension, 10-inch tubeless tyres, turn signals, a TFT display and IPX6 protection. It is a robust, comfortable and highly capable model, aimed at users who prioritise range, stability and power over light weight.
- Brand: vmax
- Type: Electric scooter
- Maximum motor power
- 2800 W
- Certified range
- 100 km
- Standard charging time
- >= 5 h
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
6Battery
1| Standard charging time ? | >= 5 h |
|---|
Cycle
3| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Chassis material ? | Aluminio |
Brakes
3| Front brake type | Drum brake |
|---|---|
| Rear brake type | Mechanical disc brake |
| Regenerative braking | Yes |
Dimensions and transport
6| Net weight | 29.9 kg |
|---|---|
| Height | 1375 mm |
| Width | 1195 mm |
| Folded length | 1195 mm |
| Folded height | 600 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
1Connectivity
2| Official mobile app ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
Performance
4Wheel
5| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Commercial name
1Lights
4| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
Features
1| Kickstand ? | Yes |
|---|
Calculated attributes
2| Weight-to-autonomy ratio | 0.299 kg/km |
|---|---|
| Weight-to-power ratio | 0.0598 kg/W |
Variants
Where to buy
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the VX4?
The VX4 has a maximum power of 2800 W.
-
What is the maximum range of the VX4?
The VX4 has a maximum range of 100 km; in other words, the VX4 can travel up to 100 km
-
How much does the VX4 weigh?
The VX4 weighs 29.9 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the VX4?
The VX4 takes >= 5 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the VX4 can support?
El VX4 puede soportar un peso máximo de 150 kg.
-
Does the VX4 have suspension?
Yes, the VX4 has suspension.
Quick comparison
|
Current item VX4 |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
2800
W
|
1600
W
|
2800
W
|
| Nominal motor power |
500
W
|
500
W
|
500
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 5
h
|
>= 5
h
|
>= 5
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
100
km
|
75
km
|
100
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
20
km/h
|
| Maximum slope |
40
% grade
|
40
% grade
|
40
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
29.9
kg
|
29.9
kg
|
29.9
kg
|
| Height |
1375
mm
|
1375
mm
|
1375
mm
|
| Width |
1195
mm
|
1195
mm
|
1195
mm
|
| Folded height |
600
mm
|
600
mm
|
600
mm
|
| Folded length |
1195
mm
|
1195
mm
|
1195
mm
|
Homologations
No registered homologations.
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
-
No link
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.