- New
- Lightweight
Technical catalog
Front motor maximum power: 800 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 12.75 kg.
| Nominal battery voltage ? | 36 V |
|---|---|
| Battery amperage | 8 Ah |
| Certified range ? | 30 km |
|---|
| Front suspension | No |
|---|---|
| Rear suspension | No |
| Front brake type | Front mechanical disc brake ? |
|---|---|
| Rear brake type | Rear mechanical disc brake |
| Net weight | 12.75 kg |
|---|---|
| Width | 1120 mm |
| Total width | 580 mm |
| Folded height | 1080 mm |
| Foldable | Yes |
|---|
| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| NFC or digital key | Yes |
| Official mobile app | Yes |
| Maximum speed | 25 km/h |
|---|
| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Driving modes ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
| Horn | Yes |
| Kickstand | Yes |
Videos, reviews and demos of Z-One 2 Gray
Technical sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
|
Current item Z-One 2 Gray |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Front motor nominal power |
350
W
|
—
|
500
W
|
| Front motor maximum power |
800
W
|
—
|
1100
W
|
| Rear motor nominal power |
—
|
500
W
|
500
W
|
| Rear motor maximum power |
—
|
1300
W
|
1100
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
2
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
—
|
7
h
|
6
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
30
km
|
50
km
|
85
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
12.75
kg
|
25
kg
|
44
kg
|
| Height |
—
|
1320
mm
|
1275
mm
|
| Width |
1120
mm
|
1750
mm
|
1380
mm
|
| Folded height |
1080
mm
|
45
mm
|
600
mm
|
| Folded length |
—
|
1750
mm
|
1380
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Reflectors |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
Other published models that may be of interest.