- New
Technical catalog
High-performance electric scooter, designed more for sporty use than urban commuting, featuring a dual motor setup (up to 7000 W of combined power) that allows it to reach around 80 km/h and accelerate very quickly, paired with a large battery (over 100 km of range). It also stands out for its adjustable hydraulic suspension, 11-inch wheels, powerful brakes, and advanced technology such as riding modes, traction control, and a mobile app.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Hydraulic suspension with spring |
| Rear suspension type | Hydraulic suspension with spring |
| Chassis material ? | Steel |
| Net weight | 53.1 kg |
|---|---|
| Height | 1370 mm |
| Width | 1365 mm |
| Folded length | 1365 mm |
| Total width | 666 mm |
| Folded height | 700 mm |
| Foldable | Yes |
| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 11 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 11 in |
| Tyre technology | Self-repairing tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Weight-to-autonomy ratio | 0.3848 kg/km |
|---|
Videos, reviews and demos of Superscooter GT3 Pro
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No registered homologations.
The Superscooter GT3 Pro has a maximum power of 3500 W.
The Superscooter GT3 Pro has a maximum range of 138 km; in other words, the Superscooter GT3 Pro can travel up to 138 km
The Superscooter GT3 Pro weighs 53.1 kg.
The Superscooter GT3 Pro takes >= 8.3 h to charge its battery.
El Superscooter GT3 Pro puede soportar un peso máximo de 150 kg.
Yes, the Superscooter GT3 Pro has suspension.
|
Current item Superscooter GT3 Pro |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Number of motors |
2
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 8.3
h
|
>= 3.5
h
|
>= 3.5
h
|
| Battery capacity |
2160
Wh
|
597
Wh
|
597
Wh
|
| BMS |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
138
km
|
80
km
|
80
km
|
| Maximum speed |
80
km/h
|
45
km/h
|
20
km/h
|
| Maximum slope |
38
% grade
|
30
% grade
|
30
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
53.1
kg
|
24.6
kg
|
24.6
kg
|
| Height |
1370
mm
|
1299
mm
|
1299
mm
|
| Width |
1365
mm
|
1218
mm
|
1218
mm
|
| Folded height |
700
mm
|
592
mm
|
592
mm
|
| Folded length |
1365
mm
|
1218
mm
|
1218
mm
|
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.