Technical catalog
GT3
Urban electric scooter with a good balance between range and comfort, with a maximum power of up to 700 W, sufficient for smooth riding, climbing hills, and covering distances of up to 50 km. Equipped with traction control, dual suspension, and combined brakes.
- Brand: Navee
- Type: Electric scooter
- Front motor maximum power
- 700 W
- Certified range
- 50 km
- Maximum speed
- 25 km/h
- Tyre technology
- Tubeless
Technical sheet
Motor
3Battery
4Range
1| Certified range ? | 50 km |
|---|
Cycle
2| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
Brakes
3Dimensions
6| Net weight | 21 kg |
|---|---|
| Height | 1260 mm |
| Width | 1180 mm |
| Folded length | 1180 mm |
| Total width | 590 mm |
| Folded height | 540 mm |
Transport
1| Foldable | Yes |
|---|
Resistance and environment
1Connectivity
2| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app | Yes |
Performance
3| Maximum speed | 25 km/h |
|---|---|
| Maximum slope | 18 % grade |
| Maximum weight capacity | 110 kg |
Wheel
3| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Tubeless |
Lights
5| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Features
6| Driving modes ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
| Horn | Yes |
| Kickstand | Yes |
| Traction control | Yes |
| Porta Matricula | Yes |
Where to buy
Documents
Technical sheets, manuals, and complementary certificates.
-
Document
No link
Homologations
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- C1001
Comparison
|
Current item GT3 |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Front motor nominal power |
—
|
500
W
|
—
|
| Front motor maximum power |
700
W
|
700
W
|
—
|
| Rear motor nominal power |
350
W
|
—
|
500
W
|
| Rear motor maximum power |
—
|
—
|
900
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
8
h
|
5
h
|
7
h
|
| Battery capacity |
358
Wh
|
460
Wh
|
600
Wh
|
| Performance | |||
| Certified range |
50
km
|
50
km
|
45
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
21
kg
|
19
kg
|
30.6
kg
|
| Height |
1260
mm
|
1170
mm
|
1350
mm
|
| Width |
1180
mm
|
1185
mm
|
1260
mm
|
| Folded height |
540
mm
|
515
mm
|
590
mm
|
| Folded length |
1180
mm
|
1185
mm
|
1260
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Reflectors |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
Related models
Other published models that may be of interest.