Technical catalog
G2 DGT
Spain-approved version of the KuKirin G2. This scooter complies with the requirements of the Spanish DGT. With 500 W of power, disc brakes, dual suspension and mixed-use tyres, it is perfect for both urban commuting and off-road routes.
- Brand: Kukirin
- Type: Electric scooter
- Rear motor nominal power
- 500 W
- Certified range
- 65 km
- Standard charging time
- 7 - 8 h
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
3| Rear motor nominal power ? | 500 W |
|---|---|
| Number of motors | 1 |
| Tipo de traccion | Rear-wheel drive |
Battery
4Cycle
3| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Chassis material | Aluminio |
Brakes
2| Front brake type | Mechanical disc brake |
|---|---|
| Rear brake type | Mechanical disc brake |
Dimensions and transport
7| Net weight | 26.7 kg |
|---|---|
| Height | 1300 mm |
| Width | 1170 mm |
| Folded length | 1170 mm |
| Total width | 590 mm |
| Folded height | 512 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
1Connectivity
1| Integrated display | Yes |
|---|
Performance
4| Certified range ? | 65 km |
|---|---|
| Maximum speed | 25 km/h |
| Maximum slope | 19 % grade |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
Wheel
4| Front wheel size | 9 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 9 in |
| Tyre technology | Tubeless |
| Tread pattern | Mixed |
Commercial name
1Lights
5| Front light | No |
|---|---|
| Rear light | No |
| Brake light | No |
| Turn signals | No |
| Reflectors ? | No |
Features
3| Driving modes ? | Yes |
|---|---|
| Horn | No |
| Kickstand | Yes |
Where to buy
Documents
Technical sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
Homologations
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- C1011
Comparison
|
Current item G2 DGT |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Rear motor nominal power |
500
W
|
600
W
|
700
W
|
| Rear motor maximum power |
—
|
1000
W
|
2000
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
7 - 8
h
|
>= 8
h
|
>= 3.5
h
|
| Battery capacity |
748
Wh
|
—
|
597
Wh
|
| BMS |
—
|
—
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
65
km
|
45
km
|
80
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
26.7
kg
|
25
kg
|
24.6
kg
|
| Height |
1300
mm
|
1315
mm
|
1299
mm
|
| Width |
1170
mm
|
1187
mm
|
1218
mm
|
| Folded height |
512
mm
|
506
mm
|
592
mm
|
| Folded length |
1170
mm
|
1187
mm
|
1218
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
No
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
No
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
No
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
No
|
Yes
|
Yes
|
| Reflectors |
No
|
Yes
|
Yes
|
Related models
Other published models that may be of interest.