- New
Technical catalog
The Cecotec Bongo Serie Doble Z is a spectacular all-terrain electric scooter that stands out for its impressive power of up to 2200 W, capable of tackling slopes of up to 25% with ease. It offers a range of up to 75 km, making it a versatile option for both urban commuting and off-road adventures. Thanks to its hybrid tires, it provides excellent grip on different surfaces, combining sporty performance with the practicality needed for everyday use.
| Certified range ? | 85 km |
|---|
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Net weight | 44 kg |
|---|---|
| Height | 1275 mm |
| Width | 1380 mm |
| Folded length | 1380 mm |
| Total width | 600 mm |
| Folded height | 600 mm |
| Maximum speed | 25 km/h |
|---|---|
| Maximum slope | 25 % grade |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Driver height range | 130 - 200 mm |
| Front wheel size | 10.5 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10.5 in |
| Tread pattern | Mixed |
| Tyre use | Mixed use |
| Input voltage | 100 - 240 V |
|---|---|
| Maximum output voltage | 71.4 V |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Driving modes ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
| Horn | Yes |
| Kickstand | Yes |
| Porta Matricula | Yes |
Embedded videos, reviews and demos of Doble Z75
Technical sheets, manuals, and complementary certificates.
|
Current item Doble Z75 |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Front motor nominal power |
500
W
|
500
W
|
500
W
|
| Front motor maximum power |
1100
W
|
800
W
|
1050
W
|
| Rear motor nominal power |
500
W
|
500
W
|
500
W
|
| Rear motor maximum power |
1100
W
|
800
W
|
1050
W
|
| Number of motors |
2
|
—
|
2
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
6
h
|
7
h
|
6
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
85
km
|
55
km
|
85
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
44
kg
|
30.1
kg
|
35
kg
|
| Height |
1275
mm
|
1125
mm
|
130
mm
|
| Width |
1380
mm
|
1305
mm
|
121
mm
|
| Folded height |
600
mm
|
350
mm
|
60
mm
|
| Folded length |
1380
mm
|
1305
mm
|
121
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Reflectors |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
Other published models that may be of interest.