Technical catalog
Electric Scooter 6 Ultra
Rear motor maximum power: 1200 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 33.7 kg.
- Brand: Xiaomi
- Type: Electric scooter
- Rear motor maximum power
- 1200 W
- Certified range
- 75 km
- Fast charging time
- 3.2 h
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
5Battery
6Cycle
2| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
Brakes
2Dimensions and transport
6| Net weight | 33.7 kg |
|---|---|
| Height | 1349 mm |
| Width | 1380 mm |
| Folded length | 1380 mm |
| Folded height | 645 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
3Connectivity
2| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
Performance
5Wheel
4| Front wheel size | 12 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 12 in |
| Tread pattern ? | Mixed |
| Tyre use | Mixed use |
Charger
5| Maximum output power | 70 W |
|---|---|
| Input current | 2 A |
| Output current | 1.3 A |
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 54.6 V |
Commercial name
2Features
2| Driving modes ? | Yes |
|---|---|
| Traction control | Yes |
Calculated attributes
1| Weight-to-autonomy ratio | 0.4493 kg/km |
|---|
Where to buy
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
-
No link
Homologations
-
- Country
- Germany (DE)
- Certificate
- ABE-P657
-
- Country
- Germany (DE)
- Certificate
- ABE-P640
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the Electric Scooter 6 Ultra?
The Electric Scooter 6 Ultra has a maximum power of 1200 W.
-
What is the maximum range of the Electric Scooter 6 Ultra?
The Electric Scooter 6 Ultra has a maximum range of 75 km; in other words, the Electric Scooter 6 Ultra can travel up to 75 km
-
How much does the Electric Scooter 6 Ultra weigh?
The Electric Scooter 6 Ultra weighs 33.7 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the Electric Scooter 6 Ultra?
The Electric Scooter 6 Ultra takes 3.2 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the Electric Scooter 6 Ultra can support?
El Electric Scooter 6 Ultra puede soportar un peso máximo de 140 kg.
-
Does the Electric Scooter 6 Ultra have suspension?
Yes, the Electric Scooter 6 Ultra has suspension.
Comparison
|
Current item Electric Scooter 6 Ultra |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
800
W
|
1000
W
|
| Nominal motor power |
—
|
400
W
|
400
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 10.5
h
|
>= 8
h
|
>= 9
h
|
| Battery capacity |
585
Wh
|
360
Wh
|
468
Wh
|
| BMS |
Yes
|
—
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
75
km
|
45
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
25
% grade
|
18
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
33.7
kg
|
26.3
kg
|
27.3
kg
|
| Height |
1349
mm
|
1292
mm
|
1277
mm
|
| Width |
1380
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
| Folded height |
645
mm
|
619
mm
|
610
mm
|
| Folded length |
1380
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.