Technical catalog
Electric Scooter 5 Pro
Rear motor maximum power: 1000 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 22.4 kg.
- Brand: Xiaomi
- Type: Electric scooter
- Rear motor maximum power
- 1000 W
- Certified range
- 60 km
- Standard charging time
- >= 9 h
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
3Battery
6Cycle
3| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Chassis material ? | Steel |
Brakes
3Dimensions and transport
6| Net weight | 22.4 kg |
|---|---|
| Height | 1271 mm |
| Width | 1192 mm |
| Folded length | 1192 mm |
| Folded height | 584 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
3Connectivity
3| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
Performance
5Wheel
6| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Tubeless |
| Tyre width | 60 mm |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Charger
5| Maximum output power | 70 W |
|---|---|
| Input current | 2 A |
| Output current | 1.3 A |
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 54.6 V |
Commercial name
2Lights
5| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Features
3Calculated attributes
1| Weight-to-autonomy ratio | 0.3733 kg/km |
|---|
Where to buy
Related videos
Videos, reviews and demos of Electric Scooter 5 Pro
-
Xiaomi Training Videos
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
-
No link
Homologations
-
- Country
- Germany (DE)
- Certificate
- ABE-P526
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- B1081
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the Electric Scooter 5 Pro?
The Electric Scooter 5 Pro has a maximum power of 1000 W.
-
What is the maximum range of the Electric Scooter 5 Pro?
The Electric Scooter 5 Pro has a maximum range of 60 km; in other words, the Electric Scooter 5 Pro can travel up to 60 km
-
How much does the Electric Scooter 5 Pro weigh?
The Electric Scooter 5 Pro weighs 22.4 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the Electric Scooter 5 Pro?
The Electric Scooter 5 Pro takes >= 9 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the Electric Scooter 5 Pro can support?
El Electric Scooter 5 Pro puede soportar un peso máximo de 120 kg.
-
Does the Electric Scooter 5 Pro have suspension?
Yes, the Electric Scooter 5 Pro has suspension.
Comparison
|
Current item Electric Scooter 5 Pro |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
800
W
|
1000
W
|
| Nominal motor power |
—
|
400
W
|
400
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 9
h
|
>= 8
h
|
>= 9
h
|
| Battery capacity |
477
Wh
|
360
Wh
|
468
Wh
|
| BMS |
Yes
|
—
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
60
km
|
45
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
22
% grade
|
18
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
22.4
kg
|
26.3
kg
|
27.3
kg
|
| Height |
1271
mm
|
1292
mm
|
1277
mm
|
| Width |
1192
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
| Folded height |
584
mm
|
619
mm
|
610
mm
|
| Folded length |
1192
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.
-
Alex M.
Lo compré, lo uso, me encanta. Llego antes al trabajo, no gasto gasolina, aparco donde quiero. Las ruedas grandes se comen los baches, la batería me dura días y no entiendo de vatios ni historias. A mi me funciona de lujo, 5 stars.