- Most viewed
Technical catalog
Rear motor maximum power: 900 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 26.7 kg.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | No |
| Front suspension technology | Spring suspension |
| Chassis material ? | Steel |
| Front brake type | Drum brake |
|---|---|
| Rear brake type | Regenerative brake |
| E-ABS ? | Yes |
| Net weight | 26.7 kg |
|---|---|
| Height | 1306 mm |
| Width | 1275 mm |
| Folded length | 1275 mm |
| Total width | 525 mm |
| Folded height | 648 mm |
| Foldable | Yes |
| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 12 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 12 in |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
| Maximum output power | 69 W |
|---|---|
| Input current | 2 A |
| Output current | 1.3 A |
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 53.6 V |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Weight-to-autonomy ratio | 0.445 kg/km |
|---|
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
The Electric Scooter 5 Plus has a maximum power of 900 W.
The Electric Scooter 5 Plus has a maximum range of 60 km; in other words, the Electric Scooter 5 Plus can travel up to 60 km
The Electric Scooter 5 Plus weighs 26.7 kg.
The Electric Scooter 5 Plus takes >= 9 h to charge its battery.
El Electric Scooter 5 Plus puede soportar un peso máximo de 120 kg.
Yes, the Electric Scooter 5 Plus has suspension.
|
Current item Electric Scooter 5 Plus |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
800
W
|
1000
W
|
| Nominal motor power |
—
|
400
W
|
400
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 9
h
|
>= 8
h
|
>= 9
h
|
| Battery capacity |
477.36
Wh
|
360
Wh
|
468
Wh
|
| BMS |
—
|
—
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
60
km
|
45
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
20
% grade
|
18
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
No
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
26.7
kg
|
26.3
kg
|
27.3
kg
|
| Height |
1306
mm
|
1292
mm
|
1277
mm
|
| Width |
1275
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
| Folded height |
648
mm
|
619
mm
|
610
mm
|
| Folded length |
1275
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.