Technical catalog
GT3 E
Rear motor maximum power: 2400 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 39.5 kg.
- Brand: Segway
- Type: Electric scooter
- Rear motor maximum power
- 2400 W
- Certified range
- 95 km
- Standard charging time
- >= 5.5 h
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
4Battery
5Cycle
4| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Hydraulic suspension with spring |
| Rear suspension type | Hydraulic suspension with spring |
Brakes
2Dimensions and transport
7| Net weight | 39.5 kg |
|---|---|
| Height | 1388 mm |
| Width | 1360 mm |
| Folded length | 1360 mm |
| Total width | 666 mm |
| Folded height | 705 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
1Connectivity
2| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
Performance
4Wheel
6| Front wheel size | 11 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 11 in |
| Tyre technology | Self-repairing tubeless |
| Tyre width | 80 mm |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Commercial name
1Lights
5| Front light | No |
|---|---|
| Rear light | No |
| Brake light | No |
| Turn signals | No |
| Reflectors ? | No |
Features
4Calculated attributes
1| Weight-to-autonomy ratio | 0.4158 kg/km |
|---|
Where to buy
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
-
No link
Homologations
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- B1085
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the GT3 E?
The GT3 E has a maximum power of 2400 W.
-
What is the maximum range of the GT3 E?
The GT3 E has a maximum range of 95 km; in other words, the GT3 E can travel up to 95 km
-
How much does the GT3 E weigh?
The GT3 E weighs 39.5 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the GT3 E?
The GT3 E takes >= 5.5 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the GT3 E can support?
El GT3 E puede soportar un peso máximo de 150 kg.
-
Does the GT3 E have suspension?
Yes, the GT3 E has suspension.
Comparison
|
Current item GT3 E |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
—
|
900
W
|
| Nominal motor power |
—
|
—
|
450
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 5.5
h
|
>= 3.5
h
|
>= 6
h
|
| Battery capacity |
899
Wh
|
597
Wh
|
551
Wh
|
| BMS |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
95
km
|
80
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
20
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
30
% grade
|
30
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
39.5
kg
|
24.6
kg
|
24.25
kg
|
| Height |
1388
mm
|
1299
mm
|
1264
mm
|
| Width |
1360
mm
|
1218
mm
|
1210
mm
|
| Folded height |
705
mm
|
592
mm
|
605
mm
|
| Folded length |
1360
mm
|
1218
mm
|
1210
mm
|
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.