Technical catalog
GT1 E
Front motor maximum power: 1500 W. Number of motors: 1. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 47.6 kg.
- Brand: Segway
- Type: Electric scooter
- Front motor maximum power
- 1500 W
- Certified range
- 70 km
- Maximum speed
- 25 km/h
Technical sheet
Motor
4Battery
5Cycle
2| Front suspension technology | Hydraulic suspension with spring |
|---|---|
| Rear suspension type | Hydraulic suspension with spring |
Brakes
2Dimensions and transport
6| Net weight | 47.6 kg |
|---|---|
| Height | 1308 mm |
| Width | 1485 mm |
| Folded length | 1485 mm |
| Total width | 656 mm |
| Folded height | 860 mm |
Resistance and environment
1Performance
4Wheel
3| Tyre technology | Self-repairing tubeless |
|---|---|
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Commercial name
2Additional attributes
4| Lista Modos de conduccion | Eco, Sport y Race, Peatonal y Parking |
|---|---|
| Storage temperature | No especificado °C |
| Tyre diameter | 11 in |
| Working temperature | No especificado °C |
Calculated attributes
1| Weight-to-autonomy ratio | 0.68 kg/km |
|---|
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
Homologations
No registered homologations.
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the GT1 E?
The GT1 E has a maximum power of 1500 W.
-
What is the maximum range of the GT1 E?
The GT1 E has a maximum range of 70 km; in other words, the GT1 E can travel up to 70 km
-
How much does the GT1 E weigh?
The GT1 E weighs 47.6 kg.
-
What is the maximum weight that the GT1 E can support?
El GT1 E puede soportar un peso máximo de 150 kg.
Comparison
|
Current item GT1 E |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
—
|
900
W
|
| Nominal motor power |
—
|
—
|
450
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
—
|
>= 3.5
h
|
>= 6
h
|
| Battery capacity |
1008
Wh
|
597
Wh
|
551
Wh
|
| BMS |
—
|
Yes
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
70
km
|
80
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
20
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
23
% grade
|
30
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
—
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
—
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
47.6
kg
|
24.6
kg
|
24.25
kg
|
| Height |
1308
mm
|
1299
mm
|
1264
mm
|
| Width |
1485
mm
|
1218
mm
|
1210
mm
|
| Folded height |
860
mm
|
592
mm
|
605
mm
|
| Folded length |
1485
mm
|
1218
mm
|
1210
mm
|
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.