Technical catalog
Automobili Lamborghini ALext
High-performance electric scooter with a 500 W brushless motor, reaching a maximum power of up to 900 W, combined with a 600 Wh battery that provides a range of up to 45 km. It features a wide maxi footboard platform and a load capacity of up to 120 kg. Perfect for the city and long journeys.
- Brand: Platum
- Type: Electric scooter
- Rear motor maximum power
- 900 W
- Certified range
- 45 km
- Maximum speed
- 25 km/h
- Tyre technology
- Tubeless
Technical sheet
Motor
4Battery
4| Battery capacity | 600 Wh |
|---|---|
| Nominal battery voltage | 48 V |
| Battery amperage | 12.5 Ah |
| Standard charging time | 7 h |
Range
1| Certified range | 45 km |
|---|
Cycle
2| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
Brakes
2| Front brake type | Front mechanical disc brake |
|---|---|
| Rear brake type | Rear mechanical disc brake |
Dimensions
6| Net weight | 30.6 kg |
|---|---|
| Height | 1350 mm |
| Width | 1260 mm |
| Folded length | 1260 mm |
| Total width | 49 mm |
| Folded height | 590 mm |
Resistance and environment
1| IP Certification ? | IPX4 Certification |
|---|
Performance
3| Maximum speed | 25 km/h |
|---|---|
| Maximum slope | 22 % grade |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
Wheel
3| Front wheel size | 11 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 11 in |
| Tyre technology | Tubeless |
Lights
5| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Features
2| Integrated display | Yes |
|---|---|
| Horn | Yes |
Where to buy
Documents
Technical sheets, manuals, and complementary certificates.
-
No link
Homologations
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- B1075
Comparison
|
Current item Automobili Lamborghini ALext |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Front motor nominal power |
—
|
—
|
500
W
|
| Rear motor nominal power |
500
W
|
500
W
|
500
W
|
| Rear motor maximum power |
900
W
|
—
|
—
|
| Front motor nominal power |
—
|
—
|
500
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
2
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
7
h
|
8
h
|
8
h
|
| Battery capacity |
600
Wh
|
—
|
—
|
| Performance | |||
| Certified range |
45
km
|
120
km
|
70
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
30.6
kg
|
21.4
kg
|
20.82
kg
|
| Height |
1350
mm
|
1230
mm
|
1330
mm
|
| Width |
1260
mm
|
1200
mm
|
1180
mm
|
| Folded height |
590
mm
|
550
mm
|
—
|
| Folded length |
1260
mm
|
1200
mm
|
—
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Reflectors |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
Related models
Other published models that may be of interest.