- New
Technical catalog
Rear motor maximum power: 800 W. Front motor maximum power: 800 W. Number of motors: 2. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 30.1 kg.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Net weight | 30.1 kg |
|---|---|
| Height | 1125 mm |
| Width | 1305 mm |
| Folded length | 1305 mm |
| Total width | 230 mm |
| Folded height | 350 mm |
| Foldable | Yes |
| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tread pattern ? | Mixed |
| Tyre use | Mixed use |
| Front light | No |
|---|---|
| Rear light | No |
| Brake light | No |
| Turn signals | No |
| Reflectors ? | No |
| Weight-to-autonomy ratio | 0.5473 kg/km |
|---|
Videos, reviews and demos of Bongo V55 2x2 Connected
The Bongo V55 2x2 Connected has a maximum power of 800 W.
The Bongo V55 2x2 Connected has a maximum range of 55 km; in other words, the Bongo V55 2x2 Connected can travel up to 55 km
The Bongo V55 2x2 Connected weighs 30.1 kg.
The Bongo V55 2x2 Connected takes >= 7 h to charge its battery.
El Bongo V55 2x2 Connected puede soportar un peso máximo de 120 kg.
Yes, the Bongo V55 2x2 Connected has suspension.
|
Current item Bongo V55 2x2 Connected |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Number of motors |
2
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 7
h
|
5 - 6
h
|
4 - 5
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
55
km
|
30
km
|
22
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
20
km/h
|
| Maximum slope |
12
% grade
|
15
% grade
|
12
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
No
|
No
|
| Rear suspension |
Yes
|
No
|
No
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
30.1
kg
|
16.9
kg
|
16
kg
|
| Height |
1125
mm
|
1125
mm
|
1125
mm
|
| Width |
1305
mm
|
1123
mm
|
1123
mm
|
| Folded height |
350
mm
|
545
mm
|
545
mm
|
| Folded length |
1305
mm
|
1123
mm
|
1123
mm
|
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.