- New
Technical catalog
Rear motor maximum power: 1050 W. Front motor maximum power: 1050 W. Number of motors: 2. Maximum speed: 25 km/h. Net weight: 35 kg.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Net weight | 35 kg |
|---|---|
| Height | 1300 mm |
| Width | 1210 mm |
| Folded length | 1210 mm |
| Total width | 580 mm |
| Folded height | 600 mm |
| Foldable | Yes |
| Integrated display | Yes |
|---|
| Front wheel size | 254 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 254 in |
| Tread pattern ? | Mixed |
| Tyre use | Mixed use |
| Output current | 2 A |
|---|---|
| Maximum output voltage | 54.6 V |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Weight-to-autonomy ratio | 0.4118 kg/km |
|---|
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
The Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected has a maximum power of 1050 W.
The Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected has a maximum range of 85 km; in other words, the Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected can travel up to 85 km
The Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected weighs 35 kg.
The Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected takes >= 6 h to charge its battery.
El Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected puede soportar un peso máximo de 120 kg.
Yes, the Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected has suspension.
|
Current item Bongo Doble Y85 2x2 XXL Connected |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Number of motors |
2
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 6
h
|
5 - 6
h
|
4 - 5
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
85
km
|
30
km
|
22
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
25
km/h
|
20
km/h
|
| Maximum slope |
15
% grade
|
15
% grade
|
12
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
No
|
No
|
| Rear suspension |
Yes
|
No
|
No
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
35
kg
|
16.9
kg
|
16
kg
|
| Height |
1300
mm
|
1125
mm
|
1125
mm
|
| Width |
1210
mm
|
1123
mm
|
1123
mm
|
| Folded height |
600
mm
|
545
mm
|
545
mm
|
| Folded length |
1210
mm
|
1123
mm
|
1123
mm
|
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.