- New
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Chassis material ? | Steel |
| Net weight | 29.7 kg |
|---|---|
| Height | 1297 mm |
| Width | 1298 mm |
| Folded length | 1298 mm |
| Folded height | 662 mm |
| Foldable | Yes |
| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 12 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 12 in |
| Tyre technology | Tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
| Maximum output power | 70 W |
|---|---|
| Input current | 2 A |
| Output current | 1.3 A |
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 54.6 V |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Weight-to-autonomy ratio | 0.4243 kg/km |
|---|
The Electric Scooter 6 Max has a maximum power of 1100 W.
The Electric Scooter 6 Max has a maximum range of 70 km; in other words, the Electric Scooter 6 Max can travel up to 70 km
The Electric Scooter 6 Max weighs 29.7 kg.
The Electric Scooter 6 Max takes 2.45 h to charge its battery.
El Electric Scooter 6 Max puede soportar un peso máximo de 130 kg.
Yes, the Electric Scooter 6 Max has suspension.
|
Current item Electric Scooter 6 Max |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
—
|
1000
W
|
800
W
|
| Nominal motor power |
—
|
400
W
|
400
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 9
h
|
>= 9
h
|
>= 8
h
|
| Battery capacity |
468
Wh
|
477
Wh
|
360
Wh
|
| BMS |
Yes
|
Yes
|
—
|
| Performance | |||
| Certified range |
70
km
|
60
km
|
45
km
|
| Maximum speed |
25
km/h
|
20
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
24
% grade
|
22
% grade
|
18
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
29.7
kg
|
22.3
kg
|
26.3
kg
|
| Height |
1297
mm
|
1272
mm
|
1292
mm
|
| Width |
1298
mm
|
1194
mm
|
1274
mm
|
| Folded height |
662
mm
|
583
mm
|
619
mm
|
| Folded length |
1298
mm
|
1194
mm
|
1274
mm
|
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
History
Excerpt based on 3 recorded observations.
| Date | Merchant | Price |
|---|---|---|
| May 31, 2026 | Amazon España | €329.99 |
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.