Technical catalog
Electric Scooter 5 Max DE
The Xiaomi Electric Scooter 5 Max DE is the German version of the Scooter 5 Max. It keeps practically the same technical base as the standard version: 400 W nominal and 1000 W peak motor, 477 Wh battery, 60 km claimed range, front hydraulic suspension and rear dual-spring suspension, 10-inch tubeless tyres, front drum brake with rear E-ABS, turn signals, TCS and IPX5 water resistance. The main difference is the 20 km/h speed limit to comply with German regulations, compared with 25 km/h on the standard/European version. In addition, the German version does not include the ambient light due to regulatory requirements.
- Brand: Xiaomi
- Type: Electric scooter
- Maximum motor power
- 1000 W
- Certified range
- 60 km
- Fast charging time
- 3 h
- Maximum speed
- 20 km/h
Technical sheet
Motor
6Battery
6Cycle
5| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Hydraulic suspension with spring |
| Rear suspension type | Spring suspension |
| Chassis material ? | Steel |
Brakes
3| Front brake type | Drum brake |
|---|---|
| Rear brake type | Regenerative brake |
| E-ABS ? | Yes |
Dimensions and transport
6| Net weight | 22.3 kg |
|---|---|
| Height | 1272 mm |
| Width | 1194 mm |
| Folded length | 1194 mm |
| Folded height | 583 mm |
| Foldable | Yes |
Resistance and environment
3Connectivity
3| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app ? | Yes |
| Integrated display | Yes |
Performance
5Wheel
5| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
Charger
5| Maximum output power | 70 W |
|---|---|
| Input current | 2 A |
| Output current | 1.3 A |
| Input voltage ? | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 54.6 V |
Commercial name
1Lights
6| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
| Ambient light | No |
Features
5Calculated attributes
2| Weight-to-autonomy ratio | 0.3717 kg/km |
|---|---|
| Weight-to-power ratio | 0.0558 kg/W |
Where to buy
Frequently asked questions
-
What is the maximum power of the Electric Scooter 5 Max DE?
The Electric Scooter 5 Max DE has a maximum power of 1000 W.
-
What is the maximum range of the Electric Scooter 5 Max DE?
The Electric Scooter 5 Max DE has a maximum range of 60 km; in other words, the Electric Scooter 5 Max DE can travel up to 60 km
-
How much does the Electric Scooter 5 Max DE weigh?
The Electric Scooter 5 Max DE weighs 22.3 kg.
-
How long does it take to charge the battery of the Electric Scooter 5 Max DE?
The Electric Scooter 5 Max DE takes 3 h to charge its battery.
-
What is the maximum weight that the Electric Scooter 5 Max DE can support?
El Electric Scooter 5 Max DE puede soportar un peso máximo de 120 kg.
-
Does the Electric Scooter 5 Max DE have suspension?
Yes, the Electric Scooter 5 Max DE has suspension.
Quick comparison
|
Current item Electric Scooter 5 Max DE |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
1000
W
|
800
W
|
1000
W
|
| Nominal motor power |
400
W
|
400
W
|
400
W
|
| Number of motors |
1
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 9
h
|
>= 8
h
|
>= 9
h
|
| Battery capacity |
477
Wh
|
360
Wh
|
468
Wh
|
| BMS |
Yes
|
—
|
Yes
|
| Performance | |||
| Certified range |
60
km
|
45
km
|
70
km
|
| Maximum speed |
20
km/h
|
25
km/h
|
25
km/h
|
| Maximum slope |
22
% grade
|
18
% grade
|
22
% grade
|
| Frame or chassis | |||
| Front suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear suspension |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
22.3
kg
|
26.3
kg
|
27.3
kg
|
| Height |
1272
mm
|
1292
mm
|
1277
mm
|
| Width |
1194
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
| Folded height |
583
mm
|
619
mm
|
610
mm
|
| Folded length |
1194
mm
|
1274
mm
|
1279
mm
|
Homologations
-
- Country
- Germany (DE)
- Certificate
- P623
Documents
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
Related models
Other published models that may be of interest.
User Reviews
Moderated ratings from authenticated people.