- New
Technical catalog
The Kukirin G4 Max stands out as a true high-performance beast: it features dual 1600W motors, with a 4000W peak output, capable of reaching 86 km/h, a removable 60V 35.2Ah battery with a real-world range of 50-70 km, 12" all-terrain tires that provide outstanding stability, dual inverted hydraulic suspension that absorbs even the roughest terrain, and 4-piston hydraulic disc brakes that deliver precise and powerful braking. Its 38° climbing capability allows it to tackle steep slopes effortlessly, making it unstoppable off-road.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Hydraulic suspension with spring |
| Rear suspension type | Hydraulic suspension with spring |
| Chassis material ? | Aluminio |
| Net weight | 64 kg |
|---|---|
| Height | 1340 mm |
| Width | 1425 mm |
| Folded length | 1425 mm |
| Total width | 640 mm |
| Folded height | 668 mm |
| Platform width | 640 mm |
| Foldable | Yes |
| Integrated display | Yes |
|---|
| Front wheel size | 12 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 12 in |
| Tread pattern ? | Mixed |
| Tyre use | Mixed use |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Ambient light | Yes |
| Horn | Yes |
|---|---|
| Kickstand ? | Yes |
Videos, reviews and demos of G4 Max
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
No registered homologations.
The G4 Max has a maximum power of 3200 W.
The G4 Max has a maximum range of 95 km; in other words, the G4 Max can travel up to 95 km
The G4 Max weighs 64 kg.
The G4 Max takes 7 - 8 h to charge its battery.
El G4 Max puede soportar un peso máximo de 150 kg.
Yes, the G4 Max has suspension.
|
Current item G4 Max |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Maximum motor power |
3200
W
|
2400
W
|
2000
W
|
| Front motor maximum power |
1600
W
|
1200
W
|
1000
W
|
| Rear motor nominal power |
—
|
1200
W
|
—
|
| Rear motor maximum power |
1600
W
|
—
|
1000
W
|
| Number of motors |
2
|
2
|
2
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
7 - 8
h
|
5 - 6
h
|
7 - 8
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
95
km
|
65
km
|
70
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
64
kg
|
39.6
kg
|
120
kg
|
| Height |
1340
mm
|
1360
mm
|
1315
mm
|
| Width |
1425
mm
|
1295
mm
|
1260
mm
|
| Folded height |
668
mm
|
630
mm
|
595
mm
|
| Folded length |
1425
mm
|
1295
mm
|
1260
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
—
|
Yes
|
| Reflectors |
—
|
Yes
|
Yes
|
| Ambient light |
Yes
|
—
|
Yes
|
Other published models that may be of interest.