Technical catalog
EV10S MAX
Urban scooter designed for long journeys around the city, as it offers a range of up to 120 km. With a 500 W rear motor, it can reach speeds of up to 25 km/h and handle slopes of up to 18°, while also featuring 10" self-healing tubeless tyres. It is perfect as a practical everyday vehicle.
- Brand: Evercross
- Type: Electric scooter
- Certified range
- 120 km
- Maximum speed
- 25 km/h
- Tyre technology
- Self-repairing tubeless
- Integrated display
- Yes
Technical sheet
Motor
1| Rear motor nominal power ? | 500 W |
|---|
Battery
3| Nominal battery voltage | 48 V |
|---|---|
| Battery amperage | 27 Ah |
| Standard charging time | 8 h |
Range
1| Certified range | 120 km |
|---|
Cycle
2| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
Brakes
3| Front brake type | Front mechanical disc brake |
|---|---|
| Rear brake type | Rear drum brake |
| E-ABS ? | Yes |
Dimensions
5| Net weight | 21.4 kg |
|---|---|
| Height | 1230 mm |
| Width | 1200 mm |
| Folded length | 1200 mm |
| Folded height | 550 mm |
Transport
1| Foldable | Yes |
|---|
Resistance and environment
1| IP Certification ? | IP54 Certification |
|---|
Connectivity
2| Bluetooth connectivity | Yes |
|---|---|
| Official mobile app | Yes |
Performance
3| Maximum speed | 25 km/h |
|---|---|
| Maximum slope | 18 % grade |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
Wheel
3| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Self-repairing tubeless |
Lights
5| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Brake light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Reflectors ? | Yes |
Features
2| Integrated display | Yes |
|---|---|
| Horn | Yes |
Documents
Technical sheets, manuals, and complementary certificates.
No associated documents.
Homologations
-
- Country
- Spain (ES)
- Certificate
- C1012
Comparison
|
Current item EV10S MAX |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Front motor nominal power |
—
|
500
W
|
500
W
|
| Front motor maximum power |
—
|
—
|
600
W
|
| Rear motor nominal power |
500
W
|
500
W
|
—
|
| Front motor nominal power |
—
|
500
W
|
500
W
|
| Number of motors |
—
|
—
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
8
h
|
8
h
|
6
h
|
| Performance | |||
| Certified range |
120
km
|
70
km
|
40.2
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
21.4
kg
|
20.82
kg
|
16.9
kg
|
| Height |
1230
mm
|
1330
mm
|
1209
mm
|
| Width |
1200
mm
|
1180
mm
|
1150
mm
|
| Folded height |
550
mm
|
—
|
490
mm
|
| Folded length |
1200
mm
|
—
|
1150
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
Yes
|
Yes
|
—
|
| Turn signals |
Yes
|
Yes
|
—
|
| Reflectors |
Yes
|
Yes
|
—
|
Related models
Other published models that may be of interest.