- New
Technical catalog
The Apollo City 2024 is a high-end urban electric scooter, designed for users looking for comfort, power and strong performance on long daily commutes. It features dual 500 W nominal motors, with up to 1000 W x2 of peak power, a claimed range of up to 69 km and an international top speed of around 51 km/h. It stands out for its triple suspension, self-sealing tubeless tyres, regenerative brakes, IP66 resistance rating and a design clearly focused on intensive daily use. Weighing close to 30 kg, it is not a particularly lightweight model to carry by hand, but rather a robust and comfortable scooter for users who prioritise performance, stability and build quality.
| Front suspension | Yes |
|---|---|
| Rear suspension | Yes |
| Front suspension technology | Spring suspension |
| Rear suspension type | Spring suspension |
| Chassis material ? | Aluminio |
| Front brake type | Drum brake |
|---|---|
| Rear brake type | Drum brake |
| Regenerative braking | Yes |
| Net weight | 29 kg |
|---|---|
| Platform width | 202 mm |
| Foldable | Yes |
| IP Certification ? | IP66 |
|---|
| Official mobile app ? | Yes |
|---|---|
| Integrated display | Yes |
| Front wheel size | 10 in |
|---|---|
| Rear wheel size | 10 in |
| Tyre technology | Self-repairing tubeless |
| Tread pattern ? | Semi-slick |
| Tyre use | Urban |
| Input voltage ? | 110 - 240 V |
|---|---|
| Maximum output voltage | 54.6 V |
| Front light | Yes |
|---|---|
| Rear light | Yes |
| Turn signals | Yes |
| Weight-to-autonomy ratio | 0.4203 kg/km |
|---|---|
| Weight-to-power ratio | 0.029 kg/W |
Technical spec sheets, manuals, and complementary certificates.
No registered homologations.
The City 2024 has a maximum power of 2000 W.
The City 2024 has a maximum range of 69 km; in other words, the City 2024 can travel up to 69 km
The City 2024 weighs 29 kg.
The City 2024 takes >= 4.5 h to charge its battery.
El City 2024 puede soportar un peso máximo de 120 kg.
Yes, the City 2024 has suspension.
|
Current item City 2024 |
|
|
|
|---|---|---|---|
| Motor | |||
| Nominal motor power |
1000
W
|
350
W
|
400
W
|
| Maximum motor power |
2000
W
|
650
W
|
1000
W
|
| Front motor nominal power |
500
W
|
—
|
—
|
| Front motor maximum power |
1000
W
|
—
|
—
|
| Rear motor nominal power |
500
W
|
350
W
|
400
W
|
| Rear motor maximum power |
1000
W
|
650
W
|
1000
W
|
| Number of motors |
2
|
1
|
1
|
| Battery | |||
| Standard charging time |
>= 4.5
h
|
>= 6.5
h
|
>= 10
h
|
| BMS |
Yes
|
—
|
—
|
| Performance | |||
| Certified range |
69
km
|
45
km
|
75
km
|
| Dimensions and weight | |||
| Net weight |
29
kg
|
18
kg
|
23
kg
|
| Height |
—
|
1210
mm
|
1260
mm
|
| Width |
—
|
1130
mm
|
1180
mm
|
| Folded height |
—
|
570
mm
|
540
mm
|
| Folded length |
—
|
1130
mm
|
1180
mm
|
| Lights | |||
| Front light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Rear light |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Brake light |
—
|
Yes
|
Yes
|
| Turn signals |
Yes
|
Yes
|
Yes
|
| Reflectors |
—
|
Yes
|
Yes
|
Other published models that may be of interest.
Moderated ratings from authenticated people.